1. Főoldal
  2. Hírek
  3. Aachen Lovas Világfesztivál 2023

A Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. négyesfogata is részt vett az Aachenben (Németország) 2023. június 26 – július 2. között megrendezésre kerülő Lovas Világfesztiválon. Aachenben 1964-ben Szentmihályi Ferenc lett az állami fogatok kategóriájának első helyezettje, azóta nem versenyzett a németországi helyszínen nóniusz négyesfogat.

Erre a nagyszabású rendezvényre minden évben közel 350 000 érdeklődő látogat ki, akik a világ minden tájáról érkeznek Aachen Soersbe. A rangos eseményen öt lovas szakág – díjugratás, díjlovaglás, fogathajtás, lovastorna és  lovastusa – legjobbjai versenyeznek párhuzamosan egy helyszínen, három arénában. A verseny kétszáz éves múltra tekint vissza, amikor még önkéntes jelentkezőkből állt össze a mezőny. Az első (CHIO) Nemzetközi Hivatalos Lovas Versenyt 1933-ban rendezték meg itt, Németország nyugati határán és azóta számos világ- és Európa bajnokság, olimpiai felkészítő verseny helyszíne volt az elmúlt évek során.

2023. június 29. és július 2. között CAIO4* 94.000 Euro összdíjazású négyesfogathajtó verseny került megrendezésre, melyen hazánkat három hajtó képviselte. A magyar csapat tagjaként szurkolhattunk Dobrovitz Józsefnek, ifj. Doborvitz Józsefnek és Papp Jánosnak.

Fogathajtónk az aacheni versenyen öt nóniusz kancával versenyzett, Nonius XIII-11 Babóca, Nonius XIII-9 Adél, Nonius XIV-1 Aporka, Nonius XIV-2 Cérna és Nonius-20 Zemplén.

A négyesfogatok versenyében összesen 12 nemzet, 25 fogattal vett részt, a világ legjobbjai között állhatott starthoz nóniusz fogatunk.

Papp János olyan hajtókkal versenyzett, mint Boyd Exell, Bram Chardon, Ijsbrand Chardon, akik a FEI fogathajtó világranglista első három helyén állnak.

A mezőhegyesi fogatot a versenyre való felkészülésben hollandiai edzőtáborban, Koos de Ronde segítette, aki 2022-től Papp János fogathajtónk edzője.

A díjhajtásra 2023. június 29-én került sor, Papp János a mezőhegyesi nóniuszokkal kilencedik indulóként hajtott be a díjhajtó négyszögbe. Szép programot mutatott be, azonban a világ élvonala mellett nagyon nehéz lenyűgözni a zsűrit. A versenyszámot Chester Weber nyerte, aki a tavalyi világbajnokságon is első helyen végzett a díjhajtásban, az aacheni négyszögben is remekelt fogatával. Boyd Exell végzett a második helyen, őt két holland versenyző követte, Ijsbrand Chardon a harmadik helyre, míg a fia Bram Chardon a negyedik helyre elegendő pontot kapott. Német versenyző, Mareike Harm végzett az ötödik helyen és a svéd Fredrik Persson a hatodik helyen.

A pénteki napon egy show pontgyűjtő versenyszám került kiírásra a fogatoknak, ez nem számított bele az összetett eredményükbe. A fogathajtó aréna szinte teljesen megtelt, nagyon jó hangulatú versenyt szurkolhattak végig a nézők.

Ennél a típusú versenyszámnál az akadályok előre meghatározott pontértékkel rendelkeznek 10-120 pontig, nehézségüktől függően. Minden akadályt tetszőleges irányból meg lehet hajtani, de csak maximum kétszer. A megadott időn belül (3 perc) tetszőleges sorrendben, hibátlanul meghajtott akadályok pontjai összeadódnak. A megengedett idő végét csengő jelzi, ezt követően a fogatoknak minél gyorsabban át kell haladniuk a célvonalon. Egy Joker akadály is elhelyezésre került a pályán, melynek hiba nélküli teljesítése esetén 200 pont kerül jóváírásra azonban, ha a fogat hibázik a Joker pontértéke levonásra kerül a végső pontszámból.

Parádés hajtásokat láthattunk, az első helyen Ijsbrand Chardon végzett, aki 1910 pontot gyűjtött, majd őt követte Bram Chardon, 1870 ponttal. Az ausztrál sztárhajtó Boyd Exell, 1860 pontot szerzett, ez a harmadik helyre volt elegendő. A negyedik helyen Koos de Ronde zárt, 1820 ponttal, de szintén fantasztikus, átgondolt hajtással. A versenyszámban a legjobb magyar ifj. Dobrovitz József volt, aki 1700 pontot gyűjtött, ez a nyolcadik helyet jelentette számára.

A legizgalmasabb versenyszámra, a maratonhajtásra szombaton került sor. A verseny délután kezdődött 14:00 órakor, hiszen délelőtt a military lovasok teljesítették a terepszakaszt. Nyolc igen technikás akadályt kellett a fogatoknak teljesíteni, ebből kettő vizes akadály is volt. Papp János a mezőny elején hajtott, sajnos közvetlenül az első akadályban a bal első ló megcsúszott, egy pillanatra el is esett, azonban gyorsan fel tudott állni és szinte egy pillanat után már tudták is folytatni a versenyt. Köszönhető ez Papp János higgadtságának, aki pillanatnyi szünet után az akadályt ugyan olyan átgondoltan tudta befejezni. A fogat minden akadályt szépen teljesített, a 7-es számú vizesakadályt ráadásul a 8. legjobb idővel, annak ellenére, hogy a bírók a behajtás előtt várakoztatták a fogatot, hiszen a pályát az előző versenyző hibái miatt helyre kellett állítani. Nagyon meg tudja zavarni a hajtókat egy ilyen szünet, Papp János ki is emelte, nehéz volt a megszakítás után, ugyan azzal a lendülettel és átgondoltsággal folytatni a versenyt. A 7-es számú, Rolex által szponzorált vizes akadály egyébként a leglátványosabb eleme volt a maratonhajtó pályának, hiszen egy magas hídról kellett megközelíteniük a fogatoknak, így különösen nagy tömeg követte itt az eseményeket, a legjobb helyeket már órákkal a kezdés előtt el is foglalták. Fogatunk a maratonhajtást 14. helyen zárta, ami nagyon szép eredmény ebben az erős mezőnyben. Az első helyen a német hajtó Michael Brauchle végzett, míg a második Boyd Exell lett. Harmadik helyezett Koos de Ronde, aki rendszeresen segíti a mezőhegyesi fogatot is.

Vasárnap az akadályhajtással zárult a négyesfogatok versenye. Igazán technikás pályát épített a német pályaépítő. Az Alexander Flocke által tervezett pályán Papp János kettő hibát vétett és a szűk alapidő túllépése miatt kapott hibapontokat. Ifj. Dobrovitz József volt a versenyszámban a legjobb magyar, verőhiba nélkül hajtott, csupán 3,06 hibapontot kapott az időért.

Az összetett versenyt Boyd Exell nyerte, második Ijsbrand Chardon, harmadik Mareike Harm. A további sorrend a hatodik helyig Koos de Ronde, Bram Chardon, Michael Brauchle.

A csapatversenyben Hollandia nem talált legyőzőre (Ijsbrand Chardon, Bram Chardon, Koos de Ronde), második helyen a német csapat végzett (Michael Brauchle, Mareike Harm, Georg von Stein). A bronzérmes pedig Belgium lett (Dries Degrieck, Glenn Geerts, Tom Stokmans). Magyarország, Ausztrália után az 5. helyet szerezte meg.

Összességében fogatunk szépen helyt állt a hétvége folyamán, a mezőhegyesi nóniuszok végre újra a világ legjobbjai között mutatkozhattak be, ezen az ikonikus versenyhelyszínen.

Sokat kell még tanulnunk és fejlődnünk. Kiváló lehetőség volt ez a megmérettetés ennek a tradicionális magyar fajtának, hogy láthassa a tenyésztő társadalom és az érdeklődő, hogy milyen irányba haladunk. A cél az, hogy a tradíciót és nonius standardet megtartva a sportlovak világában tartósan helyt tudjunk állni.