Növénytermesztés
Cégünk egyik alaptevékenysége a szántóföldi növénytermesztés. A növénytermesztésen belül, annak szakmai csúcsát jelentő, vetőmagtermesztés az az ágazat, amelynek sikeressége nagyban meghatározza a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság eredményességét.
Búza, árpa, hibridkukorica vetőmagvak termelése folyik cégünknél. Hagyományosan a legnagyobb nemzetközi fajtatulajdonosok állíttatják itt elő a világ minden táján értékesítendő vetőmagjaikat. Az itt felhalmozott szakmai tudás és technológiai háttér, biztos alapot nyújt arra, hogy mindezt a legmagasabb minőségben tehessük meg, partnereink megelégedésére.
Mezőhegyesi öntözőrendszer
A hazai éghajlati viszonyok között egyre fokozottabb jelentősége van a szántóföldi öntözésnek, hiszen a természetes csapadéknak nem mindig kedvező a térbeli és időbeli eloszlása a növények vegetációs időszakában.
Ennek pótlását a leggazdaságosabban nagy területen, jól automatizálható, nagy teljesítményű lineár és center öntözőberendezésekkel valósítható meg. Az öntözéssel javíthatjuk a termés minőségét, valamint növelhetjük a termelés biztonságát. Az öntözés elengedhetetlen tényezője a vetőmagtermelésnek. A Ménesbirtok korábbi öntözőtelepe 1993 és 2006 között épült. A berendezett területen belül 2 445 ha-on volt lehetséges öntözni csatornás és tömlős csatlakozású lineár, körforgó (center pivot), illetve tömlős, csévélődobos öntözőberendezésekkel. Mezőhegyes öntözővízzel való ellátása kétoldalú betáplálással történik. Az egyik a Maros vízkivételére épülő Száraz ér Élővízi öntözőrendszer. Az Aradi vízkivételtől jut el a Szárazér csatornán keresztül a Mezőhegyesi – Élővíz csatornába. A másik az Apátfalva – Mezőhegyesi öntözőrendszer, mely a Maros vizét öt átemeléssel juttatja el Mezőhegyesig.
Az öntözőrendszer fejlesztését indokolta a gépek műszaki állapota, a rendszer kritikus üzembiztonsága, magas élőmunkaigénye, de a legfontosabb az öntözővíz felhasználás racionalizálása.
A Nemzeti Öntözési Mintaprogram keretében Mezőhegyesen, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. használatában lévő területen összesen 10,5 milliárd forintból 81 új öntözőberendezés került kiépítésre 5 171 hektáron. A beruházás során a régi rendszer helyett egy teljesen új épült.
Az öntözőgépek teljes hossza 37 659 méter, mely saját rádiófrekvenciás irányítási rendszerrel működik.
Az építési munkálatok 13 hónap alatt készültek el, melynek főbb számai a következők:
- 65 268 méter földalatti nyomóvezeték
- 4 977 méter betonmedrű nyíltárok
- 4 db nyomásközpont
- 500 m3 űrtartalmú hígtrágya keverő és tároló beton gyűrű
A gépbeszerzés és építés 19 hónap alatt valósult meg, mely során az alábbi rendszerek kerültek kiépítésre:
- 9 lineár típusú öntözőberendezés
- 31 db Center Pivot
- 39 db Center Pivot Corner karral
- 2 db Center Pivot VRI-val
A beruházás építési munkálatai folyamatos termelés és a régi öntözőrendszer használata mellett zajlottak.